Вторник, 02.03.2021, 23:55
Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS

SCHOOL DIGEST


Главная » 2013 » Ноябрь » 18 » БІЛЬШЕ ПРАЦЮВАВ, НІЖ ЖИВ
20:53
БІЛЬШЕ ПРАЦЮВАВ, НІЖ ЖИВ
 «Більше працював, ніж жив»
(М.Чернявський).
У Горлівській ЗОШ I –III ступенів № 42 пройшов урок – конференція, присвячений письменнику, вченому, публіцисту, громадському діячу Борису Грінченко. Унікальним твором цієї людини є перше видання «Словника української мови», яке вийшло в 4-х томах у Києві  у 1907-1909 роках. У ньому понад 68 тисяч слів з перекладом або тлумаченням їх російською мовою. Це гідна праця лексикографа, яка стоїть поряд із словником В.Даля в російській мові…
 Життя і діяльність Б.Грінченка для багатьох поколінь служить дієвим прикладом подвижництва на теренах розвою української культури і національної ідеї. Мабуть, найвлучніше сказав про нього інший український письменник Микола Чернявський: «Більше працював, ніж жив». І хоч за зрозумілим змістом цього визначення криється суттєва неточність, важливо, справді, усвідомити широту і неминуще значення творчого подвигу митця. Постать невтомного трудівника, що беззавітно віддав усі сили і час вітчизняній культурі, по праву може стояти поруч з нашими титанами нації, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Пантелеймон Куліш, Леся Українка, в чому сьогодні однозначно переконалися учні 10 класу.
На уроці вони продемонстрували свої знання з біографії письменника, його творчої діяльності та літературної спадщини, ще глибше  зрозуміли витоки української лексикографії та той внесок, який  зробив Б. Грінченко у її розвиток. Одночасно з цим пройшов  конкурс учнівських творів та рефератів на такі теми: « Народні вчителі і українська школа», «Внесок Б. Грінченка в розвиток української лексикографії», де учні розкрили й осмислити багатогранну діяльність Б.Грінченка як митця і вченого, показати масштаби його творчості.
І завершився наш урок словами упорядника збірки вибраних творів письменника Василя Яременко, який сказав так : «За працездатністю Грінченка переважав хіба що Франко». І пам’ятайте , що   Б.Грінченко  залишив нам такий доробок, на який потрібна праця кількох людей упродовж цілого життя,що мало хто з діячів міг би сказати про себе так, як сказав сам Б.Грінченко:
Я не скажу, щоб розумом я жив,
Я не скажу, щоб серце в мене спало,
Але його я тяжко пригнітив,
Але йому так волі дав я мало.
Повинність я над все ушанував,
Віддав себе я праці без вагання,
 Я йшов туди, де розум посилав…
Вчитель української мови та літератури ГЗОШ № 42 Ожуховська Н.М.
Просмотров: 755 | Добавил: ollegg | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0